Projekt Alergije na OŠ KDK Šoštanj

ALERGIJE NA OŠ KARLA DESTOVNIKA-KAJUHA ŠOŠTANJ

V  šolskem letu 2012/2013 smo se nekateri učenci 8. in 9. razredov prijavili k raziskovalnemu projektu, kjer smo raziskovali različne alergije učencev naše šole. Projekt je vodila mentorica ga. Danica Švarc. Skupaj smo se zbrali vsak torek 6. in 7. šolsko uro. Vsak je prispeval nekaj informacij o alergijah, ki smo jih našli v različnih literaturah in na internetu, ter podatke prinesli v šolo. Vsako alergijo smo podrobneje opisali ter našteli njene posledice. Nato smo napisali anketo za raziskavo, saj smo želeli ugotovili število alergikov na naši šoli. Anketirali smo vse učence na centralni in na dveh podružničnih šolah. Vseh anketirancev je bilo 763. Razdelili smo se v več skupin in odšli od razreda do razreda ter anketirali učence, če so oziroma na kaj so alergični. Zbrane podatke smo analizirali in jih razdelili v dve skupini: alergije na hrano in alergije na ostale snovi. Ugotovili smo,  da je največ učencev alergičnih na cvetni prah, živalsko dlako, seno, pršice … od hrane pa na mleko in oreške. Z nekaterimi učenci 8. in 9. razredov smo naredili tudi intervju in podrobneje povprašali o njegovi alergiji. Nato smo vključili naše risalne sposobnosti in izdelali dva plakata (prvi: alergije na hrano, drugega: alergije na  ostale alergije), ki sta obešena v avli šole.

Prijavili smo se tudi na natečaj pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije, ki je bil organiziran za osnovne in srednje šole. Izdelali smo različne izdelke. Vsi nagrajeni smo se udeležili podelitve, ki je bila 18. maja na srednji Zdravstveni šoli v Ljubljani. Po podelitvi so se odvijale razne delavnice. Organiziran pa je bil tudi ogled Ljubljanskega gradu in starega mestnega jedra. Nagrajenci pa so bili: bronasto plaketo so osvojile: Maja Dobnik, Monika Videmšek, Pia Globačnik (film), Darja Berložnik, Eva Hudournik, Ana Sovič, Katja Sovič (maketa pljuč), Tinkara Podvratnik in Klara Geršak (pesem), Nik Nadvežnik pa je prejel zlato plaketo z izdelavo raziskovalne naloge.

Napisali: Maja Dobnik, 8.a in Monika Videmšek, 8.a

ANALIZA ANKETIRANIH UČENCEV O ALERGIJAH

Anketirali smo učence na matični šoli in tudi na obeh podružničnih šolah (Topolšica in Ravne). Skupaj smo anketirali 763 učencev.

ALERGIJE NA HRANO:

16. Slamo (6 učencev) = 0,1%
  17. Barva za lase (1 učenka) = 0,01%

ANALIZA INTERVJUJA O ALERGIJAH

1. Na kaj si alergičen/na?

Intervju smo izvedli z 20 osebami z različnimi alergijami. Učenci so alergični na: mačjo

dlako (2 učenca), konjska dlaka (1 učenec), pasja dlaka (1 učenec), hišni prah (3 učenci),

sonce (2 učenca), seno (3 učenci), cvetni prah (7 učencev), pršice (4 učenci), mraz

(2učenca), barva za lase (1 učenec), na klor (3 učenci), milo (1 učenec), arašidi (3 učenci),

sojo (1 učenec), kremo za obraz (1 učenka), penicilin (1 učenec), zlato in srebro (1 učenec).

2. Kdaj si ugotovil/la, da si alergičen/a na določeno snov?

Pet učencev je zvedelo, da so alergični na določeno snov v vrtcu, 15 učencev pa v OŠ.

3. Ali moraš uživati zdravila za alergijo?

Pet učencev mora jemati zdravila, 15 učencev pa ne.

4. Ali je še kdo v tvoji družini alergičen na isto snov?

Pri petih učencih so na isto snov alergični tudi ožji družinski člani, pri 15 pa niso alergični

na isto snov.

5. Kakšne so posledice, če tvoje telo pride v stik z alergenom?

Posledice so sledeče: kihanje (7 učencev), solzenje (1 učenec), srbečica (8 učencev),

bolečina (3 učenci), izpuščaji (7 učencev), nahod (1 učenec), omedlevica (1 učenec),

rdečica (5 učencev), dušenje (2 učenca), zatekanje vek (1 učenec), potrebna takojšna

zdravniška pomoč (1 učenec).

Kako dolgo so vidne posledice?

Posledice so vidne: 1 minuto (1 učenec), 20 – 30 minut (4 učenci), 1 dan (3 učenci), 2 dni

(2 učenca), celo zimo (1 učenec), 1 uro (2 učenca),

Ali potrebuješ zdravniško pomoč?

Dva učenca potrebujeta zdravniško pomoč, ostali učenci pa ne.

6. Ali je alergija ozdravljiva?

Dva učenca mislita, da je ozdravljiva, 11 učencev predvideva, da ne, 6 učencev pa ne ve.

Povzetek pripravili: Monika Videmšek in Maja Dobnik, 8.a

Ta vnos je bil objavljen v Prispevki učencev. Zaznamek za trajno povezavo.