Slovenski jezik

Tekmovanje iz slovenskega jezika 2017/2018:

REZULTATI ŠOLSKEGA CANKARJEVEGA TEKMOVANJA 2017/2018

V torek, 12. decembra 2017, je na šoli potekalo tekmovanje iz znanja slovenščine za Cankarjevo priznanje. Sodelovali so učenci od 4. do 9. razreda.

V letošnjem šolskem letu je potekalo pod naslovom Čud(ež)ne besede.

»Vsaka beseda v literaturi je lahko čudna in čudežna,« je zapisal dr. Igor Saksida. Čudna, ker na njenih krilih posegamo v stvarnost, v kateri živimo, se podamo v svet, ki hkrati je in ga ni, saj živi v naši zavesti, ki je in ni resničen, ki nas vedno znova meče iz ustaljenih vzorcev vsakdanjika in nas hkrati vanje vedno znova vrne, obogatene s pogosto negotovo hojo po ovinkastih stezah »nepotrebne« domišljije. Čudežna, kadar nam ne ponuja le sveta, ki ga je ustvaril nekdo drug, ampak zmore spreminjati naše dojemanje realnosti; beseda, ki se čudežno poveže z drugimi besedami, da občudujemo nenavadne povezave, bogastvo jezikovnih izraznih možnosti …

Vse to prepletanje med čudnim in čudežnim je 70 kajuhovcev spretno ubesedilo v spisih za bronasto Cankarjevo priznanje.

PREJEMNIKI BRONASTEGA CANKARJEVEGA PRIZNANJA SO:

1. razred: Anja Čujež, Larisa Ibralić, Ana Novak, Ema Zupanek.
  2. razred: Eva Plešnik, Alina Urbanc, Ema Ločan, Anže Rotovnik, Jure Bernjak, Tjaša Goličnik.
  3. razred: Sara Zapušek, Tjaša Goršek, Rebeka Koradej, Teja Krk, Hana Sovič.
  4. razred: Ambrož Sovič, Jože Klavž, Dominika Rak.
  5. razred: Vida Volk, Art Špegel, Denis Balant.
  6. razred: Tomaž Turinek, Eneja Paradiž, Vita Plamberger.

Vsem prejemnikom iskrene čestitke!

Gostiteljica regijskega tekmovanja bo letos OŠ Griže v Grižah. Tam se bodo 24. januarja 2018 za srebrno Cankarjevo priznanje potegovali tudi naši osmo- in devetošolci. Želimo jim dobro poznavanje izbrane literature ter veliko domišljije pri pisanju.

Vodja šolskega tekmovanja mag. Anka Voh

Mehurčki – 1.-3. r.,  šolsko –  6.  4.  2018

(V prvem triletju se je Cankarjevo tekmovanje preimenovalo v Mehurčke.)

Cankarjevo tekmovanje 4.-9. r.

12. 12. 2017 — šolsko tekmovanje

24. 1. 2018 — območno za 8. in 9. razred

10. 3. 2018 — državno za 8. in 9. razred

Več o tekmovanju

OBMOČNO TEKMOVANJE ZA CANKARJEVO PRIZNANJE 2016/17

Na območnem tekmovanju za Cankarjevo priznanje, ki je potekalo 25. 1. 2017 na OŠ Livada v Velenju, so naši učenci dosegli lepe uspehe. Srebrno Cankarjevo priznanje bodo prejeli  Lea Balant, Lucija Plankelj ter Tomaž Turinek.

Prejemnikom priznanj in tudi ostalim sodelujočim čestitamo!

Mentorica: mag. Anka Voh

REZULTATI ŠOLSKEGA CANKARJEVEGA TEKMOVANJA 2016/2017

Doseženi cilji

zorijo moči

za nove in nove podvige.

V življenje odtisnejo

zlate sledi –

enako kot dobre knjige!

(Zvezdana Majhen)

V petek, 9. decembra 2016, je na šoli potekalo tekmovanje iz znanja slovenščine za Cankarjevo priznanje. Sodelovali so učenci od 4. do 9. razreda. V letošnjem šolskem letu je potekalo pod naslovom Na odru domišljije in resničnosti. V letu 2016 mineva 400 let od smrti velikega angleškega dramatika Williama Shakespeara, zato je tekmovanje temeljilo na dramskih besedilih. S pisanjem spisa je dokazovalo svoje poznavanje izbrane literature ter ustvarjalnost 91 učencev naše šole.

PREJEMNIKI BRONASTEGA CANKARJEVEGA PRIZNANJA SO:

4. razred: Eva Plešnik, Tia Ana Andrejc, Tara Povh Klemenčič, Alina Urbanc, Klara Lorenčič.

5. razred: Sara Zapušek, Ajda Stropnik, Tjaša Goršek.

6. razred: Dominika Rak, Ambrož Sovič, Tim Britovšek, Amra Huremović.

7. razred: Denis Balant, Art Špegel, Vida Volk, Urška Grudnik, Ajla Huremović.

8. razred: Vita Plamberger, Kaja Borovšek, Tomaž Turinek, Lana Ovnik, Enja Tonkli, Nika Andrejc Sevčnikar, Sinja Kortnik, Aneja Štrigl.

9. razred: Lea Balant, Lucija Plankelj, Zala Kavšak, Neja Skornšek, Karin Goršek.

Vsem prejemnikom iskrene čestitke!

Gostiteljica regijskega tekmovanja bo letos OŠ Livada v Velenju. Tam se bodo 25. januarja 2017 za srebrno Cankarjevo priznanje potegovali tudi naši osmo- in devetošolci.

mag. Anka Voh

Cankarjeva tekmovanja 2015/16:

Šolsko tekmovanje: sreda, 9. 12. 2015

Področno tekmovanje: četrtek, 21. 1. 2016, OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj, 14.00.

Državno tekmovanje: sobota, 12. 3. 2016

Bronasto priznaje je osvojilo 43. učenk in učencev, srebrno priznanje pa Lea Balant, 8. r.

29. natečaj Roševih dnevov

Na to literarno srečanje najboljših mladih ustvarjalcev se je letos prijavila tudi Anamarija Mežnar, ki je napisala sonetni venec. Med 60 avtorji in 71 prispevki jo je strokovna komisija izbrala v skupino 20 najboljših. Njeno delo bo objavljeno v zborniku, s svojim delom pa si je prislužila tudi enodnevno literarno delavnico pod vodstvom slov. mladinskega pisatelja in pesnika Petra Svetine.

Anamarija, čestitamo ti za dosežen uspeh in si želimo še novih literarnih izzivov izpod tvojega peresa.

Mentorica: Sonja Bric, prof.

Državno tekmovanje za Cankarjevo priznanje:

28. 2. 2015, Ptuj

Udeležila se ga je tudi Anamarija Mežnar. Njen spis z naslovom Tujina: ječa ali svoboda? je njej in šoli v ponos prinesel zlato Cankarjevo priznanje.

Mentorica: Ana Brigita Grobelnik

Regijsko tekmovanje za Cankarjevo priznanje:

srebrno Cankarjevo priznanje: Tjaša Srotič, Maša Petkovnik, Anamarija Mežnar.

A. Mežnar se je kot druga najboljša v regiji uvrstila na državno Cankarjevo tekmovanje. Globoko razumevanje umetniškega jezika in motivov v romanu Pod svobodnim soncem je edinstvena širina teh posameznic, ki so se kot hrepeneče duše pustile ujeti v navidezni svet osvobajanja s pomočjo pisane besede!

Čestitamo nagrajenkam in mentorjema Ani Brigiti Grobelnik in Tomažu Repenšku.

Šolsko Cankarjevo tekmovanje

Četrtek, 4. 12. 2014. 2.-5. razred – 5. uro; 6.-9. r. – 7. uro