Izobraževalne aktivnosti

Ogled Sadovnjaka

Naravoslovni dan – sadovnjak Turn

Učenci sedmih razredov smo se 21. septembra že navsezgodaj odpravili na pot proti Škalskemu jezeru. Namenili smo se namreč na dvorec Turn, kjer so nas pričakovali sadjarji. Ko smo po dobri uri in pol hoje prispeli do dvorca, smo najprej pomalicali in se nato razdelili v dve skupini. Najprej smo šli do sadovnjakov, kjer so nam povedali, katere vrste jabolk vzgajajo – idared, jonagold, zlati delišes …
Ko smo se odpravili k stiskalnicam soka, smo v proizvodnem obratu izvedeli, kako se različni stroji imenujejo in čemu služijo.
Pri čebelarju smo spremljali potek točenja medu iz satovja. Tam smo videli veliko čebel in trota, ki smo ga lahko tudi prijeli v roke.
Nazadnje smo odšli v notranje prostore, kjer smo lahko poskusili vse jabolčne izdelke, ki jih tam pridelujejo – jabolčni sok, jabolčne krhlje (tudi s cimetom), jabolčni čips in sveža jabolka.
Polni znanja in sladkih ust smo se veseli in s polnimi trebuščki jabolčnih dobrot odpravili nazaj v šolo.
Na pridobljeno znanje nas spominja tudi shema šolskega sadja in zelenjave ter šolska malica, saj jabolka, krhlje, jabolčni sok iz sadovnjakov dvorca Turn dobivamo tudi v šolo.

Amra Huremović, 7. b

20170921_100708