Shema šolskega sadja

sadjeeujapka

V »shemo šolskega sadja in zelenjave« je naša šola vključena tudi v šolskem letu 2016/17.

Anketa NIJZ ob koncu šol. l. 2016/17 – Shema šolskega sadja in zelenjave 2016/17

Anketa NIJZ – Shema šolskega sadja in zelenjave 2016/2017

NAMEN:

• ustaviti trend zmanjševanja porabe sadja in zelenjave,
  • ustaviti naraščanje prekomerne telesne teže pri otrocih,
  • osveščanje otrok o pomenu sadja in zelenjave,
  • spodbujanje dobrih prehranjevalnih navad,
  • večanje zavesti o ekološki pridelavi sadja in zelenjave…

KDAJ BOMO DELILI SADJE OZ. ZELENJAVO?

Učencem bomo v začetku razdeljevanja ponudili sadje oz. zelenjavo 2x na teden (sreda in petek), kasneje pa morda samo enkrat. Vse je odvisno od cene oz. od vrste sadja ali zelenjave. Če bodo dobili dražje sadje, ga seveda ne bo mogoče ponuditi dvakrat na teden. Vsak učenec bo v šolskem letu dobil sadja oz. zelenjave v vrednosti 6 €.

KJE?

Pri vseh razdelitvah bo za predmetno stopnjo stojnica v avli. Učencem od 6. do 9. razreda bo sadje oz. zelenjava na voljo od 11.30 ure dalje. Prisoten bo dežurni učitelj.

Učenci od prvega do vključno petega razreda bodo sadje oz. zelenjavo prejeli v razrede že zjutraj. Na voljo jim bo celo dopoldne.

Sadje oz. zelenjavo bodo dobivali tudi učenci naše podružnične šole. Tudi za njih bo veljal isti režim, kot na centralni šoli.

KATERE VRSTE SADJA oz. ZELENJAVE BOMO PONUDILI UČENCEM?

Držali se bomo zlatega pravila, da naj bo pot od pridelovalca do potrošnika čim krajša.

Priporoča se uživanje sezonske zelenjave in sadja iz lokalnega okolja, zaradi optimalne dozorelosti in višje biološke vrednosti. Hrana iz lokalnega okolja je sezonsko dostopnejša, sadje in zelenjava iz lokalnih virov imata več vitaminov in posledično višjo hranilno vrednost. Taka živila pa so lahko tudi prepoznavna po bolj bogatem okusu in aromi. Naš cilj bo tudi, da bosta  sadje in zelenjava pridelana na ekološki način. Naše okolje je najbolj bogato z jabolki, v prvi vrsti bo na jedilniku največ jabolk. Ostale sorte sadja in zelenjave bomo izbirali glede na ponudbo pridelovalcev.

Novosti o »shemi šolskega sadja in zelenjave« lahko spremljate tudi na spletnih povezavah:

Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Shema šolskega sadja

Šoštanj, 21. 9. 2016

Vodja sheme šolskega sadja in zelenjave

Anica Pudgar

ŽIVIMO ZDRAVO S SADJEM IN ZELENJAVO!

Naša osnovna šola Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj sodeluje v evropski »shemi šolskega sadja in zelenjave« s finančno podporo Evropske unije.

NAMEN:

neki

KDAJ BOMO DELILI SADJE OZ. ZELENJAVO?

KJE?

Sadje oz. zelenjavo bodo dobivali tudi učenci naših dveh podružničnih šol. Tudi za njih bo veljal isti režim, kot na centralni šoli.

VRSTE SADJA IN ZELENJAVE:

Šola lahko izbira med naslednjimi vrstami SVEŽEGA sadja in zelenjave:

Sadje: Zelenjava:
črni ribez
rdeči ribez
žižola

*le posušeni, ne smejo biti praženi, soljeni , kandirani ipd.

Šola lahko izbira med naslednjimi vrstami PREDELANE zelenjave in suhega sadja:

kislo zelje
kisla repa
suho sadje  sledečih sadnih vrst: jabolka, hruške, slive, kaki, češnje

Trudili se bomo, da bo vso sadje oz. zelenjava z ekoloških ali integriranih pridelav. Naši dobavitelji bodo lokalni pridelovalci sadja in zelenjave.

Vodja sheme šolskega sadja in zelenjave:  Anica Pudgar

jedilnik

Več o projektu na spletni strani nosilca projekta.