TD 7. r.: Elektrotehnika

Razredi/oddelki:

7. a /26 uč., 7. c/13 uč. =39 uč.+4  spremljevalci –1. avtobus

7.b  /26 uč., 7. c/13 uč. =39 uč.+3 spremljevalci –2. avtobus

Število učencev in skupin:

Število vseh učencev je 78.

Učenci se bodo delili v 4 skupine- po razredih. Vsaka skupina bo opravila 4 dejavnosti:

Datum izvedbe:  četrtek, dne 28. 3. 2019
Kraj izvedbe: na MIC-u (medpodjetniškem izobraževalnem centru) v Velenju na Srednji elektro in računalniški šoli tri delavnice  in na Okoljevarstveni šoli ena delavnica.

Materialni pogoji:

Gradiva:

Prevozi, vstopnine:

Gradivo za delo dobijo tam.

Malico pred odhodom zjutraj vzamejo učenci v šoli. Pomalicali pa bodo med odmorom na MIC-u ob 10. uri.

Odhod avtobusov izpred šole je ob 7.45 uri.

Učenci pa se vrnejo v šolo okrog 12.15 ure.

Cena za delavnice je 4 € na učenca in 1,64 € za avtobusni prevoz v obe smeri.

Skupna cena je 5,64 €.

Cilji:

• Učenci spoznajo namen in delovanje različnih vrst stikal v električnem krogu (enopolno, menjalno, serijsko)
  • našteti in opisati vire električne napetosti ter prikazati pomen električne energije za obstoj in razvoj civilizacije,
  • priključijo različne elektromotorje na vir napetosti in vedo, kako menjati smer vrtenja
  • naštejejo in opišejo klasične energetske vire
  • seznanijo se z enim od alternativnih energetskih virov – sončnimi celicami v sončni elektrarni in

·       s pomočjo profesorja merijo razliko v količini proizvedene električne energije v primeru močne osvetlitve sončne celice in v primeru šibke osvetlitve (senca) ter razliko kadar pada svetloba na sončno celico pravokotno in kadar ne.

·       učenci sestavijo in spajkajo enostavno elektronsko vezje.

Vodja TD: Danica Verdev