ND 8. r. – Prva pomoč

Torek, 9. 5. 2017, 6 ur, izbirni predmeti so.

PRVA POMOČ KOT NARAVOSLOVNI DAN

V torek, 9. 5. 2017, smo osmošolci OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj imeli dan dejavnosti na temo PRVA POMOČ.

Na začetku smo imeli vsi skupaj predavanje o reševanju, kako pristopiti k poškodovancu. Spoznali smo načine oživljanja in različne tehnike reševanja. Nadaljevali smo v delavnicah, kjer smo se učili oživljati dojenčka, na lutki smo poskusili oživljati odraslega človeka in se učili uporabljati defibrilator. Spoznali smo, kako ravnati s človekom v nezavesti, kako oskrbeti rane in kako zaustaviti krvavitev.

Kaj je bilo učencem najbolj zanimivo?

• Najbolj zanimivo mi je bilo oživljanje dojenčka.
  • Zanimivo je bilo, da smo lahko vaje izvedli na lutkah.
  • Uporaba defibrilatorja na lutki, saj tega še nikoli nismo uporabljali.
  • Naučila sem se, da ko vidiš nekoga, ki se mu je zgodila nesreča, se ni treba bati, ampak mu moraš pomagati.
  • Najboljše je bilo, da sem se učil, kako oživljamo in nudimo umetno dihanje.
  • Všeč mi je bilo, da nismo samo poslušali, ampak tudi poskušali.
  • Inštruktorji so nam nazorno prikazali postopke prve pomoči, razlagali so nam na preprost, zanimiv in zabaven način.
  • Zdelo se mi je zelo uporabno, saj nikoli ne veš, kaj vse se ti lahko pripeti v življenju.
  • To, kar smo se naučili, nam bo prišlo prav tudi pri izpitu za avto.
  • Zdaj vem stvari, da lahko tudi sam rešim življenje.
  • Najpomembnejše, kar smo se naučili, je to, da nikoli ne obrnemo hrbta človeku, ki potrebuje pomoč.
  • Današnji dan je name pustil velik vtis in spodbudil zanimanje za srednjo zdravstveno šolo, saj si tudi jaz želim postati reševalka.
  • Dan dejavnosti mi je bil všeč, saj smo izvedeli veliko o poklicu reševalca in kako lahko pomagamo človeku, ki je v življenjski nevarnosti.

Zahvaljujemo se Rdečemu križu Slovenije − Območnemu združenju RK Velenje za izvedbo zanimivega izobraževanja, še posebej pa Janezu Kramerju, Ivanu Kramperšku, Andreji Gajšek in Darji Lipnikar.

Osmošolci OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj